Influencer Pazarlama

Influencer Marketing: Reklamcılığın Yükselen Yıldızı

Influencer marketing yani hatırlı pazarlama, son yıllarda sosyal medyanın işlevsellik kazanmasıyla sıkça karşımıza çıkmaya başladı. Özellikle Covid-19 Pandemisiyle birlikte internette geçirdiğimiz zaman oldukça arttı. Küçük ve büyük işletmeler için yeni bir reklam modeli haline gelen sosyal medya platformları da içeriklerini genişleterek interneti global bir pazarlama aracı haline getirdi. Böylece sosyal medya platformları yepyeni bir pazarlama modelini bizlerle tanıştırmış oldu. Influencer kullanımı ise son dönemin trendleri arasında… Dijital medya, son 10 senedir kendi şöhretlerini ve fikir önderlerini yaratıyor. Influencer olarak tanımlayabileceğimiz fenomen isimlerin takipçileri ile oluşturduğu WOM etkisi çok yüksek.

Influencer Marketing Neden Önemli?

Dijital çağın tüketicileri, bir ürünü ya da hizmeti satın almadan önce bloglar da dahil olmak üzere birçok sosyal medya kanalından başkalarının deneyim ve düşüncelerini araştırıyor. Bu durum, önemli markaları potansiyel müşterilerinin bulunduğu bu platformlarda yer almaya itiyor. Dijital ortamda takipçisi yüksek olan kanaat önderleri diyebileceğimiz hatırı sayılır influencer’lar, toplulukları yönlendirebiliyor ve satın alma kararlarını etkileyebiliyor.

Markaların bu doğrultuda kanaat önderleri ile ortak pazarlama çalışmaları yapmalarına “Influencer Marketing” yani hatırlı pazarlama diyoruz. Influencer Marketing’i önemli kılan en önemli neden, kullanıcıların gerçek deneyime önem vermesi. Doğru iletişim tonu, doğru fenomen (influencer) seçimi ve iyi bir fikir buluştuğunda, tüm sektörlerde etkili olan bir iletişim planının ortaya çıktığını görüyoruz.

Kitlesel iletişimin yerini giderek özelleştirilmiş pazarlama taktiklerine bıraktığı bu günlerde, hedef kitlelerini belirli gruplara ayıran markalar Influencer Marketing’den yararlanıyor. Dolayısıyla dünya çapında geniş bir kitleyi hedefleyen büyük bir marka da niş bir kitleye ürünlerini satmak isteyen küçük bir işletme de bu yöntemi tercih edebiliyor.

Influencer Marketing aslında yeni bir kavram değil. Markalar bir süredir blogger’lar, vlogger’lar, Twitter fenomenleri, Instagrammer’lar gibi farklı platformlarda takip edilen kişilerle ortak çalışmalar yapıyor. Fakat dijitalde artan rekabet, reklam engelleme uygulamalarının gün geçtikçe daha fazla kullanılması ve diğer dijital pazarlama dinamikleri gösteriyor ki Influencer Marketing önemini gün geçtikçe daha da çok artırıyor.

Fenomenleri kişisel bakım, giyim ve teknoloji alanlarında daha baskın ve etkili şekilde görebiliyoruz. Günümüzde markalar da bu mecrayı yoğun şekilde kullanmak istediklerinden, farklılaşmak için daha yaratıcı işler talep ediyorlar.

Influencer Marketing stratejileri daha güvenilir hale geldikçe, markalar da Influencer Marketing ile marka sadakati oluşturmaya daha sıcak bakıyor. Med Partners Reklam ve Halkla İlişkiler Ajansı olarak, biz markalara genelde uzun süreli kampanyaları öneriyoruz. Çünkü tek bir kampanya üzerinden etkili satış yapmak pek mümkün olmuyor. Yine tek bir kişi üzerinden kampanya yürütmek yerine çoklu kampanyalar yürütmeyi uygun buluyoruz. Çoklu kampanyalar marka sadakati oluşturma konusunda da daha etkili. Markalar influencer’lar ile çalışmanın avantajlarını görmüşken, yakın zamanda bu birlikteliklerin çoğalacağını ve influencer marketing modelinin çok farklı biçimlerde karşımıza çıkacağını öngörüyoruz.

Binnur Akay

Med Partners Reklam ve Halkla İlişkiler Ajans Başkanı 

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir